Інструкція з аналізу оголошень про роботу за кордоном

лохотрон, шахраї, робота за кордоном, робота в польщі

Вирішивши їхати на роботу за кордон, ми починаємо шукати пропозиції в Інтернеті, але як відрізнити оголошення про роботу, яке розмістив шахрай, від оголошення, що розміщенне порядним працедавцем? Все досить просто, достатньо знати про певні ознаки шахрайських оголошень, щоб з легкістю їх уникнути.

1. Граматичні помилки в тексті оголошення

lochotron 1

Самим першим признаком шахраїв являється неуважність до дрібниць. Такими дрібницями є граматичні та орфографічні помилки у тексті оголошення. Серйозний бізнесмен завжди перевірить все перед тим, як публікувати оголошення — це одна із рис серйозних ділових людей. Звичайно, якщо все написано грамотно, то це не є достатньою причиною того, щоб вірити написаному. Будьте критичні, адже від цього залежить ваш успіх.

  • Якщо ви помітили грубі граматичні помилки у тексті оголошення, або стиль тексту оголошення є примітивним, то цього вже достатньо, щоб відмітити таке оголошення як шахрайське.

2. Не потрібне знання іноземної мови/досвіду роботи, занижені вимоги до кандидатів

lochotron 3

Якщо ви намагалися влаштуватися до серйозної компанії в Україні (на пряму, чи через рекрутінгове агенство), то мабуть знаєте, наскільки серйозні вимоги до кандидатів, їх кваліфікації та інших особистих якостей. Так само, як і українські прадецавці, іноземні зацікавленні у тому, щоб мати кваліфікований персонал, який чітко розумуміє поставлені задачі, виконує їх професійно та бездоганно.

Не розраховуєте влаштуватися на роботу за кордоном без знання іноземної мови. Якщо ви іншої думки, то запитайте себе: Як я буду спілкуватися із керівником? Як я зможу зрозуміти, що він хоче від мене? Як керівник зрозуміє, що мені потрібно для роботи? Відповідь очевидна: НІЯК. До вас ніхто не приставлятиме перекладача, ніхто не буде підлаштовуватися до вашої ломаної англійської.

Також, не розраховуєте на некваліфіковану роботу в Європі (прибирання, фізичні роботи), просто знайте, що на цьому ринку вже досить багато румунів, прибалтів та поляків. Вони не потребують жодних віз (бо їхні країни входять до Євросоюзу), і роботодавцю не потрібно для них оформляти додаткових дозвільних документів. Конкурувати із ними майже неможливо у цьому.

Якщо ж вас запрошують на кваліфіковану роботу (електриком, сантехніком, зварювальником), то ОБОВ’ЯЗКОВО потрібно додатково підтверджувати свою кваліфікацію, або ж володіти серфифікатами європейського зразка (якщо це робота в Європі). Для цього потрібно робити переклади документів, подавати на розгляд комісії, і часто доводиться проходити додаткові тренінги (safety works, fireworks, plumber certificate), здавати екзамени. Із дозвільними документами та безпекою праці у Європі дуже серйозно.

  • Занижені вимоги (чи повна їх відсутність) до кандидатів на роботу за кордоном — це признак того, що оголошення розраховане на широку аудиторію, тобто — «конвеєр», який задуманий для того, щоб привернути якнайбільшу кількість бажаючих. Із роботою та легальним працевлаштуванням це не має нічого спільного. Такі оголошення націлені на збір особистих даних в ліпшому випадку, або ж для того щоб відібрати ваші гроші.

3.  Дуже високі/дуже низькі рівні оплати

lochotron 4

Оголошення, преведене для прикладу — класичний лохотрон, де поєднується кілька типових моментів, але головний — зарплатня від 200 до 500 євро на день. Проведемо просту арифметику: 22 робочих дні на місяць при таких оплатах — від 4400 до 11000 євро, при середній зарплатні кваліфікованого електрика із усіма необхідними документами (для прикладу — у Фінляндії) у 2500 євро. Цілком очевидно, що дане оголошення розраховане на тих людей, які дуже хочуть заробити, але при тому не хочуть аналізувати прості речі, результат більш ніж очікуваний.

Друга річ, коли на місцевих порталах за кордоном, наші співвітчизники розміщають оголошення, де пропонують оплату за роботу у кілька разів нижче від неофіційних розцінок (адже відомо, що всюди існує чорний ринок праці, де розцінки у два-три рази нижче офіційної). Тобто, коли за ремонт ванної кімнати ви можете отримати по 10 євро/год, то такі спритники пропонують за 5-6 євро/год. Часто у таких випадках, платні за роботу не отримують взагалі, або тільки невелику її частину.  Це головна причина, щоб не працювати у наших земляків — українців, та колишніх співвітнизників (росіяни, білоруси, кавказці, казахи).

Щоб можна було просто орієнтуватися стосовно рівнів оплати у трудових мігрантів, то середня вартість години праці в Польщі становить 10 злотих/год (офіційно), у економічно розвинутих країнах (Фінляндія, Швеція, Норвегія, Німеччина) — 10 євро/год (неофіційно).

Крім того, якщо вам пропонують офіційне працевлаштування, скажімо в Швеції, із зарплатнею у 1000-1200 євро, то будьте певні, що це шахраї, адже в багатьох країнах діють профспілкові угоди, згідно яких працівник (у нашому випадку — іноземний) не може отримувати зарплатню нижчу, ніж то зазначено профспілковій угоді. А так, як процес отримання дозволу на роботу в Швеції, передбачає передусім, затвердження анкети із усіма умовами праці, у відповідній профспілці, то отримати позитивне рішення — неможливо. Якщо ж, заявник вказує нормальний рівень оплати, а протягом дії контракту та дозволу на роботу, буде виплачуватися менша зарплатня, то отримати подовження візи (а з ним і дозволу на роботу) нереально. Це квиток в один кінець. Будьте уважні.

  • Якщо в оголошені вказана надто висока, або надто низька зарплатня (а ще у поєднанні із двома попередніми пунктами), то в обох випадках — це признак того, що вас чекає пастка. Ні в першому, ні в другому випадку ви не отримаєте грошей.

4. Вас просять вислати особисті дані

lochotron 5

Інколи можна зустріти оголошення, де все гарно написано, але крім того всього, крім CV, вас просять вислати скановані сторінки закордонного ( часом і внутрішнього) паспорту.

lochotron 2

Або можливий такий варіант: ви відповідаєте по такому оголошенні, як наведено вище, вам кажуть, що ваша кандидатура піходить і просять заповнити анкету, де потрібно вказати всю свою персональну інформацію: серії та номери паспортів, водійського посвідчення, адресу, номери телефонів, цівільний стан, наявність/відсутність дітей і навіть біометричні дані (зріст, вага, розмір ноги). Знайте, ці люди збирають бази інформації для створення клонів документів. Детальніше про це у статті: Робота в Швеції. Обережно — лохотрон!

  • Роботодавці на початковому етапі рекруатації потребують тільки ваше CV (резюме) і можливо копії документів, які підтверджують вашу кваліфікацію (диплом, свідоцтво, посвідчення). Ваші персональні дані потрібні тільки у випадку офіційного працевлаштування (після співбесіди та закінчення конкурсу на посаду). У всіх інших випадках, діють зловмисники, які збирають персональні дані, які потім будуть використовуватися у незаконних цілях.

5. Швидке оформлення документів для роботи у економічно розвиненій країні

Останнім часом шахраї перестали вказувати строки оформлення необхідних дозвільних документів, але ніщо не заваєжає вам самому запитати скільки буде тривати весь процес. В розвинутих країнах, бюрократична машина працює дуже повільно, і офіційні строки розгляду справи можуть тривати від 6-8 місяців, до 12-14 місяців. В середньому, розгляд справи на отримання дозволу роботи в Швеції чи Норвегії займає 12 місяців. Якщо ж вам кажуть, що вже за 3-5 тижнів всі документи будуть готові, що будьте певні, що ви їдете не на офіційну роботу (якщо взагалі кудись їдете). Не соромтесть задавати прямі і часто незручні для шахраїв питання, що до всіх деталей виготовлення документів. Ви маєте знати весь механізм до останньої деталі, адже це ви платите гроші (і не малі), це вам перетинати кордони, і перебувати в чужій країні із тими документами. Тому не соромтесь. Питайте: До якого консульства будуть подаватися документи? Якого типу візу ви мате отримати? Якщо  вас чекає транзит, то якою буде країна в’їзду? Якщо документи будуть готові швидше ніж то передбачено процедурою, то яким чином вдається обійти бюрократичні джунглі?

  • Тривалість розгляду справи для отримання дозволу на працю та перебування в одній із економічно розвинутих країн (Норвегія, Швеція, Фінляндія, Німеччина), складає в середньому 12 місяців. Якщо вам обіцяють готові документи вже за 3-5 тижнів, то це признак того, що щось негаразд із документами і вас намагаються ошукати. 

П.С. Але трапляються і чесні хлопці, які признаються, що виготовляють вам польську робочу візу (чи довготривалу туристичну), яка дозволяє офіційно перебувати у країнах зони шенген, та з нею ви їдете на працювати до Норвегії, Німеччині, Бельгії, тощо… Але вже працювати ви там будете «на чорно», тобто — неофіційно.

Після П.С. Існує варіант, коли вас від польської компанії можуть відправити у відрядження на роботу в Німеччинну, Фінляндію чи Нідерланди, у вас буде офіційний контракт із польскою компанією, та дозвіл на роботу в Польщі (наприклад). До вас особисто, скоріш за все, ніяких питань не буде, хоча тут існує така тонкість: полякам всеодно, бо по їхнім законам, ви маєте усі необхідні папери. Але працедавець із Німеччини (наприклад), повинен виготовити для вас окремий дозвіл на роботу — це вимагається правилами, інакше у разі перевірки йому загрожує покарання. Хтось із європейських працедавців дивиться на це крізь пальці, хтось відразу відмовляється від таких послуг. Де-які спритники користуються з такої ситуації, тому будьте уважні, щоб не потрапити у таку «схему» — це загрожує неприємними наслідками (Взято із власного досвіду, та після консультації у польского консула та працівників Urzadu pracy).

6. Гроші на перед, та платні номери

Часто шахраї вдаються до психологічних прийомів: вони виманюють у вас невелику суму грошей, через яку ви не будете їх шукати да домагатися сатисфакції (хоча це зробити в будь-якому разі дуже складно), а маючи велику кількість таких легковірів, вони спокійно собі заробляють, не боячись нічого.

Отже, давно всім відомі пропозиції оплати анкет, для працевлаштування на нафтових платформах в Норвегії — це класичний приклад шахрайства такого роду (датальніше у статті: Робота в Норвегії на нафтових платформах)

Інший варіант, коли вам потрібно зателефонувати за номером, який починається із «8-900-ххххххх» чи «8-703-ххххххх«, чи вислати SMS на короткий платний номер. В обох випадках, ви позбуваєтеся грошей на рахунку мобільного номера, а роботи ніякої не дістаєте.

Для Белли: Якщо знаєш ще признаки, то підкажи ідеї — продовжу, бо сьогодні статтей написав в сумі, більше 10 тис. знаків… гальмую )

Залишити коментар