Шведська зима у стилі LAGOM

Lagom (вимовляється [lɑːɡɔm]) — один зі стереотипів, що описують шведський національний характер. Lagom часто розглядається як емблема «шведськості», котру неможливо дослівно перекласти в будь-яку із мов. Шведи люблять називати свою країну Lagomlandet — країною-«lagom». Така назва часто проскакує у друкованих виданнях.

Шведсько-англійський словник визначає lagom як «досить, достатній, адекватний, помірний». Lagom також широко перекладається як «помірно», «рівновага» чи «оптимальний». У той час як такі слова, як «достатній» і «середній» пропонують якійсь мірі утримання, дефіцит або недостатність, lagom несе відтінок доцільності. Типове шведське прислів’я «Lagom är bäst», буквально значить «достатньо — це найкраще», або ще можна трактувати як «золота середина». Еквівалентні слова існують в деяких сусідніх мовах, таких як норвезькій, а також в деяких південно-слов’янських мовах, наприклад сербський і хорватський Тамані.

Путівники по Швеції і книги, що описують шведський національний характер, присвячують поняттю «lagom» окремі розділи, а численні дослідження, спрямовані на вивчення особливостей ведення бізнесу в Швеції роблять акцент на цьому понятті. Так, порівнюючи особливості ведення бізнесу в Швеції і Росії, Карл Фей [15] з посиланням на [16] говорить про те, що ймовірно концепція «lagom» вносить свій вклад в те, що високі премії не несуть високого ступеня мотивації для шведських менеджерів, на відміну від російських.

Основано на матеріалі з https://wikipedia.org/

А тепер своїми словами про теж саме. Один швед намагався буквально пояснити, що саме означає lagom: «Не надто багато, не надто мало, а саме стільки, скільки потрібно» (с). Мені здається, чи може так то є всюди, але це поняття можна помітити всюди, як в соціумі, так і в природі.

На широті Стокгольму не помітити екстримальних температур як взимку, так і влітку. Всипало сніжку — вкрило землю, морозець підсушив все довкола і досить, для чого ті мінус двадцять п’ять по Цельсію? Цього року зимові ботинки не купував, бо за стільки років вже зрозумів, що то тільки навантаження на ноги і гаманець. Достатньо в осіннє взуття взяти теплу вовняну шкарпету, і можна ганяти вулицями Стокгольму.

Літо теж помірковане, без надміру. За останні роки, я не пригадаю, щоб температура сягала вище 25-28 С, та й то тільки на тиждень, щоб всі відчули, що літо на вулиці.

Гляньте на фото, і скажіть, що на вулиці середина лютого. Така погода стоїть вже більше двох тижнів, і вже не тільки в мене і сусідського кота (котрий, падлюка, кричить вже з тиждень) організм відчув наближення весни, але й підсніжники активно пробиваються і готуються квітнути.

Отже, насолоджуйтесь краєвидами шведської зими, і хай у вашому житті теж все буде lagom!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *