Скільки коштує життя в Швеції?

Багатьох людей, які планують переїхати в Швецію, хвилює питання: скільки коштує життя в країні? Може статися, що досвід нашої родини комусь стане в нагоді.

Житло

Житло шукали на місцевих сайтах типу Вlocket.se. Воно тут недешеве та є свої тонкощі з укладенням угоди: з вами скоріше за все не будуть укладати угоду на довгій термін (довше 1 місяця), якщо ви не маєте шведського першоннумера, тобто не зареєстровані як людина з іноземним громадянством, що легально живе в Швеції. Я знаю мінімум два варіанти рішення житлового питання: знімати житло короткими термінами, доки отримаєш шведські документи(1-2 місяці), або укладати угоду між хазяїном квартири та кампанією, де ти працюєш, – тобто вона є гарантом твоєї платоспроможності та серйозності твоїх намірів. Ціни дуже різні. На короткий термін зняти номер в готелі на 2 дорослих близько 400-500 шведських крон (1 крона – приблизно 3 гривні або 0,1 євро). Зняти 1 кімнатну квартиру в центрі – від 10 000 шв.крон на місяць – залежно від площі та комфорту, в 40 хвилинах від центру на громадському транспорті за ті ж гроші можна знайти двокімнатну квартиру. Зазвичай в цю суму включені комунальні платежі, але в кожному варіанті може бути по-різному.

Транспорт

Щодо приватного авто: парковки всюди по місту платні (навіть під вікнами квартири), і постійній контроль: нема оплати – штраф (500-700 шв.крон). Плюс платний в”їзд в центр міста. Не можу сказати про передмістя столиці та про інші шведські міста, але наш досвід свідчить, що в Стокгольмi мати авто дуже дорого. Тому багато хто пересів на велосипеди – екологічно, корисно, і для велотранспорту є усі умови – доріжки, парковки, світлофори, а в багатьох офісах — душові кімнати, щоб привести себе до ладу перед роботою.
Щодо громадського транспорту: в місті діє система єдиного квитка, коли ті сплачуєш 44 крони та користуєшся усіма видами транспорту протягом 75 хвилин. Є система знижок, за якою, наприклад, квіток на місяць коштує 860 шв.крон (20 робочих днів по 2 поїздки – 21,5 шв.крони за 1 поїздку). Для дітей до 7 років проїзд безкоштовний, для студентів, школярів, пільгових категорій свої ціни на квитки. До того ж дорослий, що заходить до міського автобусу з візочком, за проїзд не сплачує.
Тут вважаю важливим зазначити, що громадський транспорт в Стокгольмі дуже зручний, ходить за графіком, чистий та сучасний. Тобто, їдучі в трамваї чи в автобусі, ти відчуваєш себе людиною, а не мішком з картоплею.

Продукти

Доречі про картоплю, продукти в Швеції загалом не дешеві, в порівнянні з українськими цінами. Наша родина (2 дорослих та двоє дітей 5 та 10 років) витрачає близько 2000 шв.крон на тиждень. Але ви ж розумієте, що це не показник для інших родин, бо у кожного свої звички та особливості. Є кілька крупних мереж продовольчих супермаркетів з різною ціновою політикою, клієнтськими програмами заохочення та підтримки. Кожна мережа, наприклад, має додатки для смартфонів, де постійно оновлюється інформація щодо знижок та пропозицій – це допомагає легко скласти перелік та купити потрібні товари найвигідніше для бюджету.

Навчання дітей та дорослих

Щодо школи: навчання безкоштовне, оплата тільки якщо дитина залишається після уроків в школи (група подовженого дня). В середньому це близько 900 шв.крон на місяць. Якщо дитина їде до школи громадським транспортом, часто надають проїзний квиток за рахунок школи на весь термін навчання. Також дитина з іншої країни має право безкоштовно вчити свою рідну мову – призначається вчитель рідної мови, навіть якщо така дитина одна на всю школу чи садочок. Щодо влаштування дітей в школу після переїзду до Стокгольму – дуже рекомендую організацію “START Stockholm”. Вони допомагають знайти школу дітям від 6 років в найкоротший термін, навіть якщо дитина ще не має першоннумера.
Щодо дитячих садочків: є умови, коли дитині надають частково безкоштовне перебування в садочку (до 15 годин на тиждень). Якщо дитина лишається в садочку довше, ніж на 15 годин на тиждень, вносіться щомісячна плата близько 800-900 шв.крон.
Дорослі-мігранти мають право вивчати шведську мову безкоштовно на курсах SFI – для цього треба бути зареєстрованим в налоговій службі за адресою проживання та подати заявку в свою комуну (щось накшалт райради).

Розваги

Випити кави з тістечком в Стокгольмі може коштувати приблизно 60-100 шв.крон, ланч – від 100шв.крон в будні і близько 200-300 шв.крон в вихідні, вхід в платний музей – 150 шв.крон, дитячий розважальний центр – 270 шв.крон з дитини, наприклад… Але й багато є безкоштовних цікавих музеїв, дитячих майданчиків, парків відпочінку. А ще в будь-якому закладі можна набрати та випити воду з крану і залишитися живим. Тому, скільки коштує дозвілля в Стокгольмі, сказати складно. У нас це виходить близько 2000шв.крон на місяць.

Одяг, косметика, ліки та інше — ці статті витрат так само неоднозначні, як дозвілля. Пару взуття можна купити і за 200, и за 700 шв.крон, те саме з одягом. Перукар від 150 шв.крон для дитини, від 250 шв.крон для дорослого. Візит до лікаря від 200 шв.крон для дорослого, дітям до 18 років – майже все медичне обслуговування безкоштовно. Мобільний зв”язок з інтернетом в середньому від 100 шв.крон на місяць, интернет та телебачення в квартирі – близько 300 шв.крон. В нашій родині на все це уходить близько 3000-4000 шв.крон на місяць.

Загалом, я нарахувала близько 30000 шв.крон витрат на сiм’ю. Нагадаю, що це лише наш досвід і наші потреби. Ціни актуальні на квітень 2018року.

Тим, хто збирається переїхати до Швеції, бажаю сміливості, успіхів та натхнення!

Автор: Надія Ганущак

One thought on “Скільки коштує життя в Швеції?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *