Surströmming — особливий шведський оселедець

сюрстремминг, surströmming, шведская тухлая селедкаКожна країна багата своїми звичаями та традиціями, і Швеція тут не є виключенням. Однією з цікавих і навіть трішки дивних для нас традицій є святкування Surströmming, яке відбувається кожного року у третій четвер серпня.
Surströmming (сюрстрьомінг) — це оселедець особливого виду засолу (скоріше навіть — закваски) із дуже і дуже специфічним запахом та кисловатим, але все ж неповторним смаком.

Історія Surströmming

Як говорить історія, сюрстрьомінг бере свій початок у XVI столітті, коли шведський король Густав І Васа воював із німцями, і під час військової кампанії виник дефіцит солі. У зв’язку з цим, оселедець засолювався з меншою кількістю солі, що порушувало традиційний процес консервування і під дією специфічних бактерій продукт починав бродити. Оскільки військове положення вимагало мобілізації всіх сил та ресурсів, рибу ніхто не викидав і її почали їсти не зважаючи на різкий і неприємний запах. Здивування викликав той факт, що риба не тільки була придатною до вживання та не викликала харчового отруєння, але мала до того злегка кислуватий і дуже приємний смак, який нічим не нагадував той запах, що йшов від неї. сюрстремминг, surströmming, шведская тухлая селедка
Про нову страву пішли чутки по всій країні, і тому, що сіль навіть у мирний час коштувала не дешево, то в Північній Швеції, цей спосіб заготівлі риби став дуже популярним серед бідніших прошарків населення. Одним із історичних фактів пов’язнаних із сюрстрьомінг є те, що довгий час у Швеції діяв королівський указ, згідно якого surströmming не можна було класти на прилавки до третього четверга серпня. Тільки у 1998 році цей указ було скасовано і тепер сюрстрьомінг в Швеції можна знайти на прилавках в будь-яку пору року, але на вимогу громадськості, для поціновувачів квашеної риби — третій четвер серпня залиється одним із самих великих свят на ряду із Midsommardagen (Мідсомардаген — день середини літа), Påskdagen (Поскдаген — Пасха), Sveriges nationaldag (Сверієз нахіональдаг — Національний день Швеції) та іншими.

Технологія приготування

сюрстремминг, surstromming, шведская тухлая селедка

Оселедець (а точніше — салаку), виловлюють у квітні, поки риба ще не встигла віднереститися, видаляють всі нутрощі крім ікри. Потім рибу на кілька днів кладуть у сильний соляний розчин (тузлук), щоб видалити кров та жир.
Потім рибу перекладають у бочки із менш насиченим соляним розчином, де вона починає розм’якшуватися під дією процесу ферментації на протязі 2 місяців.
Саме тому, що навіть після консервування surströming продовжує бродити, відкривати банки звичайним способом протипоказано, тому як розсіл під дією різниці тисків починає бризкати і заляпувати все довкола. Зазвичай делікатес відкривають у тазі (відрі) із водою десь на вулиці, щоб запобігти розбризкуванню розсолу та розповсюдженню неприємного запаху.У червні, майже готовий сюрстрьомінг фасують у консервні банки і ставлять у холодне місце. Процес бродіння продовжується навіть у закритих консервних банках, від чого тиск всередині збільшується і банка починає роздуватися.

Специфічний запах

Як говорилося із самого початку, заквашена риба відрізняється різким і неприємним запахом, який у більшості викликає позиви рвотного рефлексу. В кінці XIX століття автор кулінарної книги насмішливо писав: «Вони, вважають сюрстрьомінг вишуканим деліктесом, але на банкеті таку рибу подадуть тільки у тому випадку, коли господар захоче їсти на одинці, або, можливо, запросить гостей без носа.»сюрстремминг, surstromming, шведская тухлая селедка

Так, насправді, сюрстрьомінг не залишає нікого байдужим і всі, хто познайомився із цим делікатесом діляться тільки на два типи: пошановувачів та ненависників. Але не зважаючи на різкі висловлювання у сторону сюрстрьомінг та армії ненависників, він залишається вишуканим та шанованим делікатесом, який подається на банкетах і не являється щоденною стравою.

Вживання

сюрстремминг, sutströmming, шведская тухлая селедка

Як говорилося із самого початку, заквашена риба відрізняється різким і неприємним запахом, який у більшості викликає позиви блювотного рефлексу. У кінці XIX століття автор кулінарної книги глузливо писав: «Вони, вважають сюрстрьомінг вишуканим делікатесом, але на банкеті таку рибу подадуть тільки у тому випадку, коли господар захоче їсти на одинці, або, можливо, запросить гостей без носа.»
Так, насправді, сюрстрьомінг не залишає нікого байдужим і всі, хто познайомився із цим делікатесом діляться тільки на два типи: шанувальників та ненависників. Але не зважаючи на різкі висловлювання у сторону сюрстрьомінг та армії ненависників, він залишається вишуканим та шанованим делікатесом, який подається на бенкетах і не являється щоденною стравою.Справжні поціновувачі їдять сюрстрьомінг безпосередньо із банки без спеціальних приготувань. Але традиційно шведи споживають сюрстрьомінг із вареною картоплею, помідорами, цибулею, або просто із шведськими хлібцями намащених маслом у вигляді бутербродів, запиваючи молоком, пивом або шнапсом. Кажуть, що де-які найбільш вишукані гурмани заїдають рибу брусницею та запивають молоком.

Між іншим, у 2008 році, дві великі європейські авіакомпанії заборонили перевезення консервованого сюрстрьомінг на борту своїх літаків, пояснюючи це вибухонебезпечністю. Тому у великому аеропорту Арланда (неподалік Стокгольму) від того часу припинили продаж surströmming.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *