Чотири цифри в Швеції

skatteverket1536

Що таке samordningsnommer в Швеції знають не багато, а ще менше знають, як його використовувати.

Трохи теорії

Швеція, як і всі цивілізовані країни світу, має систему реєстрації фізичних та юридичних осіб, де кожному суб’єкту чи об’єкту права присвоюється унікальний номер, для ідентифікації фінансових операцій. Всі, хто має громадянство Швеції, або й навіть дозвіл на тимчасове чи постійне проживання, в обов’язково отримують десятизначний personnummer (пешуннумер), який є аналогом нашого ідентифікаційного коду, але його формування відбувається за іншим, набагато простішим алгоритмом.

Перших 6 цифр – це дата вашого народження у форматі РРММДД. Наступні 4 цифри – це, власне, і є той ваш унікальний код, котрий дозволяє вирізнити вас у системі. До речі, у середовищі іммігрантів з просторів колишнього радянського союзу, personnummer так і зветься – чотири цифри.

891004-9428

Як вже згадувалося вище, personnummer видається людям, котрі мають принаймні дозвіл на тимчасове проживання. Але разом з тим, в податковій системі Швеції передбачено відпровадження податків людьми, котрі не потребують дозволу на перебування і сумарний час їхнього перебування в країні не перевищує 6 місяців на рік. В основному, мова йде про тимчасову працю, таку як: монтажні, будівельні чи аграрні роботи, збирання ягід  тощо. Отже, якщо ви громадянин Євросоюзу, Канади, Швейцарії, Австралії чи США, і не плануєте працювати в Швеції більше 6 місяців на рік, тоді у Skatteverket вам присвоюють samornigsnummer (самурднінгснуммер), котрий є аналогом personnummer, але має певні відмінності.

Samornigsnummer формується майже так само, як і persunnummer, тільки до замість першої цифри дня вашого народження вписується цифра 6  (формат РРММ6Д – ХХХХ). Ось приклад:

891064-9428

Для чого використовуються чотири цифри?

Якщо ви захочете жити і працювати в Швеції, вам обов’язково знадобиться банківський рахунок у шведському банку та банківська карта.  Крім того, якщо ви захочете придбати автомобіль чи укласти договір оренди житла, тоді без одного із двох зазначених вище номерів вам не обійтися. Маючи personnummer ви можете робити все, що вам потрібно, чого не скажеш про samordningsnommer, який має певні обмеження, а саме:

 • відкриваючи рахунок, в багатьох банках вам запропонують тільки сам рахунок без інтернет-банкінгу, та можливості купівлі в Інтернеті;
 • замість зручної карти Master чи Visa, вам дадуть тільки Maestro, котра обмежена по функціональності (про різниці детальніше зможете прочитати в Інтернеті);
 • обмеження по знаттю готівки – 20 тис. SEK протягом 30 днів (замість 20 тис. SEK на протязі одного тижня);
 • обмеження у видах страхування в певних компаніях (автомобіль, життя, здоров’я);
 • із samordningsnommer ви не зможете записатися до SFI (безкоштовні державні курси шведської для іммігрантів);
 • на офіційну роботу із координаційним номером (так ще називають samordningsnommer) вам прийматимуть із підозрою бо, як вже згадувалося вище, навіть шведи не всі знають для чого та як використовується той номер.

Обмежень, як ви бачите, вистачає та все ж, якщо є можливість відкрити координаційний номер, на варто нехтувати можливістю.

2 thoughts on “Чотири цифри в Швеції

 • 19.04.2019 at 10:43 пп
  Permalink

  Я отримав дозвіл на роботу,здав відбитки і сфотографувався в міграційній і чекаю на пластик…Я правильно розумію ,що для того,щоб зробити першуннумер я маю звернутись у скатверкет вже після отримання пластику чи це можливо раніше і що в такому випадку від мене вимагається?

  Reply
 • 03.12.2016 at 11:39 пп
  Permalink

  В Польщі складно отримати PESEL, ось тільки вчора отримав відмову, і ще багато є труднощів. Наприклад, працювати на керівній посаді на будові може лише особа с так званим будовланим посвідченням. Є спеціальна ізба інженерув, недешеве навчання та дорогі екзамени. Але головне — воно видається тільки громадянам. По суті, маємо заборону на працю для не-громадян… І такого немало, і все це на тлі невеликих заробітків….), дійсно німеччина/швеція — гарний вибір)

  Reply

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *